Wszystko o mleku modyfikowanym

Definicja mleka modyfikowanego

Mleko modyfikowane, na przykład Nan Optipro 1 jest mlekiem krowim, które jest zmodyfikowane w taki sposób, aby możliwie najbardziej przypominało pod względem wartości odżywczych oraz składu mleka kobiecego. Tenże rodzaj mleka po modyfikacji jest stosowany w sytuacjach, w których z różnych względów karmienie piersią jest po prostu niemożliwe. Za najkorzystniejsze się uznaje karmienie dziecka mlekiem matki, dlatego też w razie możliwości się zaleca karmienie piersią, czy też ściągniętym pokarmem. Zaś w przypadku wystąpienia pewnych przeciwwskazań do karmienia kobiecym mlekiem lub też rozdzielania dziecka oraz matki, alternatywą jest właśnie mleko modyfikowane.

Żywienie prawidłowe noworodków, jak i niemowląt ma znaczenie kluczowe dla rozwoju prawidłowego ich odpornościowego układu. Odżywianie w przypadku dzieciaczków najmłodszych wpływać może także na ich zdrowie w przyszłości, ponieważ podaż prawdziwa pokarmu ogranicza rozwinięcia się w przyszłości osteoporozy, alergii, miażdżycy, otyłości oraz cukrzycy typu 2. Gdy mamy jakieś wątpliwości, to powinniśmy się skonsultować z lekarzem.

Jakie są wskazania do stosowania mleka modyfikowanego?

Wskazania do karmienia dziecka modyfikowanym mlekiem zwykle dotyczą problemów konkretnych zdrowotnych, które dotyczą matki, czy też dziecka, w tym także możliwości karmienia pokarmem odciąganym, czy też karmienia piersią. Wskazania główne do żywienia niemowlęcia modyfikowanym mlekiem obejmują wszelkie nietolerancje pokarmowe dziecka, ale nie tylko. Musimy także wymienić przewlekłe choroby matki, występujące u dziecka zaburzenia, które są związane ze ssaniem samodzielnym, czy też co po niektóre choroby matki, które wpływają na sam stan matki.

Modyfikowane mleko może także stanowić składową mieszanego karmienia, a więc stosowania w diecie dziecka matczynego mleka oraz także mleka modyfikowanego. Swoją indywidualną sytuację warto za każdym razem konsultować ze swoim lekarzem.

About the Author

You may also like these